Herb i logo Fundacji

Herb Fundacji Królowej Różańca Świętego z jednej strony nawiązuje do statutowych celów Fundacji, z drugiej strony zawiera w sobie program duchowy, jaki Fundacja chce realizować.

Możemy odczytać herb wprost: jeśli połączymy wyciągniętą w geście pomocy dłoń, koronę Maryi, różaniec i jaśniejącą gwiazdę w jeden ciag znaczeniowy, łatwo skojarzymy go z nazwą fundacji: „Pomocnicy Królowej Różańca Świętego”. Herb nesie jednak także głębsze przesłanie.

W lewym górnym polu tarczy widzimy dłoń wyciągniętą jakby z nieba i wskazującą, że wszyscy potrzebujemy Bożej pomocy. Przypomina nam słowa Pisma Świętego: „Beze Mnie nic nie możecie uczynić”. Dzięki Bożej pomocy i sami uzyskując potrzebne łaski oraz uczestnicząc w dziele Zbawienia, pragniemy czynić dzieła miłosierdzia dla bliźnich.

herb-fundacji

Dłoń wskazuje na krzyż, przez który wiedzie droga każdego z nas, ale i na siedmioramienną gwiazdę, która kryje za sobą dwa symbole. – Przede wszystkim jest to znak Maryi stojącej pod krzyżem Zbawienia. Ale też siedem ramion gwiazdy nawiazuje do siedmiu cnót głównych (pokora, hojność, czystość, miłość, umiarkowanie, cierpliwość, gorliwość/pracowitość), które uświęcają życie człowieka, a które chcemy pielęgnować realizując stawiane cele.

Jedną z dróg do ich osiągnięcia jest różaniec, widoczny na dolnym lewym polu godła. Jest to znak chronologicznie wcześniejszy przed gwiazdą, co wskazuje, że właśnie poprzez różaniec dążymy do osiągnięcia cnót. A jego skutkiem jest uświęcenie, które symbolizuje korona chwały w prawym górnym polu. Korona jest jakby zwieńczeniem cnoty.

Pozioma oś herbu dzieli niebo i ziemię, a spaja je krzyż w jego centrum. Barwy herbu nawiązują do koloru flagi Watykanu i błękitu Maryi. Wskazują, że Fundacja realizuje swoje działania odnosząc je do wiary katolickiej i pobożności Maryjnej.

Znak Fundacji stanowi tarcza herbowa zwieńczona koroną. Tarcza odnosi się do walki obronnej, a korona do zwycięskiej chwały, która przyjdzie przez Maryję na końcu czasów. Pod koroną widzimy znany motyw z obrazu Królowej Różańca Świętego: Maryja i Dzieciątko Jezus wręczający różańce św. Dominikowi i św. Katarzynie ze Sieny.

 

 

Logotyp Fundacji:

Zostaw komentarz